ČO JE DUCHOVNÁ ADOPCIA NENARODENÉHO DIEŤAŤA A AKO NA ŇU?

Rozmýšľali ste nad tým, že si duchovne adoptujete nenarodené dieťa, no neviete ako na to? Alebo počujete výraz adopcia nenarodeného dieťaťa prvýkrát? V oboch prípadoch ste tu správne. Čo je adopcia nenarodeného dieťaťa, ako prebieha a čo všetko obnáša sa dozviete v tomto článku. Taktiež je doplnený o pár svedectiev tých, ktorí tieto adopcie už uskutočnili.

Či môže za­bud­núť žena na svoje ne­mluvňa a nezľutovať sa nad synom svoj­ho lona? Keby aj na neho za­bud­la, ja na teba nezabud­nem.

Iz 49:15
Zdroj: Unsplash.com

Čo je duchovná adopcia nenarodeného dieťaťa?

Boh nezabúda na svoje deti. Nikdy. Dokonca ani na tie, ktoré sa ešte nenarodili. Žiaľ existujú mamky, ktoré si tento vzácny dar života až tak neuvedomujú a z rôznych príčin premýšľajú nad interupciou. Niekedy ich k tomu núti okolie, inokedy okolnosti alebo vek. Avšak pre Pána Boha je vzácny každý jeden život.

A preto nás pozýva modliť sa aj skrze túto duchovnú adopciu. Duchovná adopcia nenarodeného dieťaťa je modlitba za nenarodené bábätko, ktorého život je ohrozený v lone jeho matky. Niekedy sa modlíme za konkrétne bábätko, ktorého matku poznáme, inokedy výber nechávame na Pána Boha. Lebo On vie najlepšie. Okrem toho sa samozrejme modlíme aj za rodičov bábätka. Nie raz sú pod tlakom, nevidia východisko a cítia sa sami. Preto v modlitbe myslíme aj na nich. Prosíme Pána Boha, aby sa k ním prihováral, viedol ich, ochraňoval a dal silu správne sa rozhodnúť. Rozhodnúť sa pre život.

Ako táto duchovná adopcia nenarodeného dieťaťa prebieha a koľko trvá?

Samotná duchovna adopcia nenarodeného dieťaťa začína rozhodnutím. Musíme sa rozhodnúť a túžiť po tom, aby sme zachránili život. Keď sa rozhodnete do toho ísť, nasleduje zloženie sľubu. Sľub by mal byť slávnostný, ideálne v kostole, napríklad pred Oltárnou Sviatosťou, či v prítomnosti kňaza. Avšak je úplne v poriadku aj to, ak to takto nebude. Pretože dôležitejšie ako okolnosti je sľub samotný. Ak budeme sľub skladať súkromne, mali by sme ho zložiť napríklad pred krížom. Po sľube nasleduje 9 mesiacov modlitby. Duchovná adopcia zhŕňa dennú modlitbu duchovnej adopcie a jeden desiatok ruženca. Je na nás, aký si vyberieme. Okrem toho ľudia zvyknú pridávať aj nejaké predsavzatie. Nie je to povinné, no určite to je prospešné. Môžeme sa napríklad rozhodnúť viac čítať Sväté Písmo, zriecť sa sladkého alebo sa postiť. Je potrebné modliť sa každý deň a podľa možnosti žiadny nevynechať. Ak by sme aj zabudli, treba sa chýbajúce dni domodliť.

Teraz ako 20ročná môžem povedať, že som veľmi šťastná, že som vyrastala s touto dlhou novénou.

Keď som mala 11/12 rokov, moji rodičia sa spoločne modlili 9 mesiacov adopciu nenarodeného dieťatka. V posledný deň adopcie mali obaja podobný sen: mame sa snívalo, že zachránila dieťa, na ktoré sa rútil veľký kamión a otec mal sen, v ktorom zachránil dieťa spadnuté v kanále. Až po niekoľkých dňoch zistili, že sa im skončila adopcia a týmto spôsobom im Boh dal vedieť, že dieťa, za ktoré sa 9 mesiacov modlili, bolo zachránené!

V tom čase, ako malé dievčatko, ma zážitok rodičov veľmi uchvátil a preto som veľmi túžila si duchovne adoptovať dieťatko aj ja! (Po tejto adopcií som uskutočnila ešte ďalších 6) Po tejto mojej prvej adopcií som mala aj ja sen, v ktorom som videla mamičku s dieťaťom ako pokojne spali a z tieňa sa vynárali pazúre, ktoré chceli dieťa uchmatnúť, no matka si to všimla a dieťa ochránila. Tento sen bol zvláštny tým, že som cítila prítomnosť zlého – strach, úzkosť, neistota. Taktiež, až po niekoľkých dňoch som zistila, že sa moja adopcia skončila a vedela som si tento sen vysvetliť a všetky negatívne pocity môjho nechápania zmizli. Každý deň počas modlitby adopcie som premýšľala nad ženou, ktorá nosí dieťa pod srdcom. Aké sú jej ťažkosti, prečo sa uchyľuje k takému rozhodnutiu… V srdci som sa za ňu modlila, aby vedela vedela prijať dieťatko a aby sa o ňu Boh postaral.

Teraz ako 20ročná môžem povedať, že som veľmi šťastná, že som vyrastala s touto dlhou novénou. Veľakrát to nebolo ľahké, ale pocit toho, že som sa mohla pričiniť na záchrane malého živôtika sa nedá k ničomu prirovnať. Preto vždy, kade chodím, tade o tom rozprávam. Dávam svedectvo o tom, ako modlitba DOSLOVA zachraňuje životy a toto uvedomenie zmenilo mňa a aj môj život viery.

Čo hovorí Biblia o nenarodených deťoch?

V Biblii je plodnosť opísania ako požehnanie. Život je braný ako požehnanie pretože je od Boha a na Boži obraz. V knihe Genezis nájdeme veľmi veľa státi o plodení. Taktiež je v nej veľa rodokmeňov, či príbehoch o zásnubach, neplodnosti, vytúžených deťoch a rodinách.

V Žalme 139 žalmista hovorí Bohu nasledovne: Veď ty si stvoril moje útroby, utkal si ma v živote mojej matky.  Chválim ťa, že si ma utvoril tak zázračne;  všetky tvoje diela sú hodny obdivu a ja to veľmi dobre viem.  Moje údy neboli utajené pred tebou, keď som vznikal v skrytosti,  utkávaný v hlbinách zeme.  Tvoje oči ma videli, keď som ešte nebol stvárnený,  a v tvojej knihe boli zapísané všetky moje dni, len pomyselné, lebo som ešte ani jeden neprežil.

Na inom mieste môžeme vidieť, že Boh si nás povoláva už od začiatku. Samsonovej matke anjel zvestuje, že počne syna a „bude zasvätený Bohu od materského lona až do dňa svojej smrti.“ (Porov. Sdc 13, 6 – 7) Zachariášovi zase anjel oznamuje, že jeho syna už v lone matky „naplní Duch Svätý.“ (Porov. Lk 1, 15). A do tretice – Apoštol Pavol píše Galaťanom, že Boží plán s ním nezačal na ceste do Damašku, ale už v „lone matky“, kde si ho Boh „vybral a svojou milosťou povolal.“ (Gal 1, 15)

Z týchto príkladov možno ozaj usúdiť, že život sa začína už od počatia.

@cfr_franciscans

Poďme na to!

Rozhodol si sa adoptovať si nenarodené bábätko? Super! Tu si môžeš prečítať sľub aj modlitbu, ktoré sa spolu s desiatkom budeš modliť nasledujúcich 9 mesiacov.

Sľub duchovnej adopcie

“Presvätá Panna, Bohorodička Mária, všetci anjeli a svätí. Vedený(á) túžbou priniesť pomoc novopočatým deťom, ja … (meno) prijímam vážne rozhodnutie a sľubujem, že od … (dnes, zajtra, dátum) si beriem do duchovnej adopcie jedno dieťa, ktorého meno pozná iba Boh, aby som sa 9 mesiacov každý deň modlil(a) za záchranu jeho/jej života, a takisto za spravodlivý a zákonný život po jeho/jej narodení.”

Denná modlitba duchovnej adopcie

“Pane Ježišu, prostredníctvom tvojej Matky Márie, ktorá ťa s láskou porodila, a taktiež prostredníctvom Svätého Jozefa, človeka dôvery, ktorý sa o Teba staral po Tvojom narodení, prosím Ťa za to dieťa, ktoré som si duchovne adoptoval(a), no život ktorého je v nebezpečenstve smrti. Prosím Ťa, daj jeho rodičom lásku a odvahu, aby zachránili život svojmu dieťaťu, ktoré si im Ty sám vybral a poslal. Amen.”

K tejto dennej modlitbe nezabudnite pridať aj:

  • jeden desiatok ruženca (podľa vlastného výberu)
  • akékoľvek slobodné predsavzatie (nepovinné)

Kresťania, nebojte sa sexu!

Prečítaj si viac

A vtedy som počula, ako Boh hovorí, že sa nemám báť, pretože bábätko bude zdravé.

Presne pred tromi rokmi som sa rozhodla duchovne si adoptovať dieťatko. Dopočula som sa o tom od kamarátky, ktorej dal Boh milosť a už pár bábätiek týmto spôsobom zachránila. Nevedela som, o aké bábätko ide. Ale jedného dňa prišla za mnou babka, ktorá ma poprosila, aby som sa modlila za bábätko jednej pani, ktoré sa malo s 99% šancou narodiť choré.

Mamička bola v koncoch. V ten týždeň, ako sa to dozvedela, jej zomrela mama.Uvažovala nad všetkým. Viem, že to bol pre ňu určite veľmi ťažký čas.Túto budúcu mamičku som nepoznala, nebola som s ňou ani v žiadnom kontakte, neviem opísať ako a ani prečo, ale vedela som, že sa mám za toto dieťatko modliť. Prirástlo mi k srdcu tak veľmi, že som sa za neho začala modliť. Každý deň, každý večer. Počas žehlenia, upratovania, varenia, rannej prechádzky. Mala som ho stále v srdci. Keď som zaspávala prosila som Ježiša o mocný zásah do života tejto ženy a dieťatka.

Po 2 mesiacoch som šla na Godzone tour, kde sa jeden kňaz spýtal všetkých ľudí, či veria, že Ježiš môže urobiť čokoľvek v ich živote a ak áno, nech sa neboja a nech o to v tej chvíli poprosia. Mala som v hlave iba tieto slova: Ježiš, prajem si zdravie pre bábätko. A vtedy som počula, ako Boh hovorí, že sa nemám báť, pretože bude zdravé. Zdvihla som telefón, zavolala babke, nech okamžite volá tej žene, že dieťa bude zdravé. Mala problém povedať žene, ktorej lekári povedali, že dieťa nemá šancu na normálny život, že sa narodí zdravé. No ja som od tej chvíle vedela a ani nachvíľku nezapochybovala o Božej vernosti.

V jeden krásny deň mi zazvonil telefón. Dieťatko je zdravé. Tisli sa mi slzy do očí. Utekala som k Ježišovi, náhodne som otvorila Bibliu so zatvorenými očami a položila prst na vetu: Ale očokoľvek budete prosiť, to dostanete. Moje srdce horelo vďakou. Aj keď mi svet hovoril, že je to nemožné, pre Boha bolo všetko možné. Nedokázala som pochopiť, čo ma k tomu bábätku tak ťahalo. Jednoducho som šla za hlasom, ktorý ma viedol a dôverovala Bohu, že on je verný.

Ak ešte stále váhaš..

Táto adopcia je skutočne pre všetkých. Či si mladý, starý, či si introvet alebo extrovet. Je pre každého kto má chuť a odhodlanie zachraňovať životy skrze modlitbu. Preto nepochybuj! Rýchlo si stiahni a vytlač nižšie priložený obrázok a hurá do modlitby!

Zdieľaj tento článok:

Share on facebook