JEDINE BOH MI CHÝBAL K TOMU, ABY SOM BOLA CELISTVÁ

Ahoj, milý čitateľ,
Tieto riadky sú venované všetkým tým, ktorí si v mnohých životných situáciách, alebo oblastiach nevedia rady. Rada by som sa podelila s Tebou, ktorý/á to teraz čítaš o moje myšlienky, resp. moje svedectvo o Bohu a o tom, ako som si myslela, že celistvá môžem byť vo svetských veciach. Takže na úvod by som rada napísala v krátkosti niečo o sebe.

Niečo o mne

Mám 25 rokov, bývam v malej dedine pri Trnave a pracujem na Základnej škole s deťmi s poruchami učenia a správania. Vždy bolo mojím snom, venovať sa deťom. Ako dieťa som mala rôzne predstavy o tom, čo chcem v živote robiť, dosiahnuť, no nemala som konkrétny cieľ- iba som vedela, chcem pracovať s deťmi.

Ako mladé dievča, v puberte som si samozrejme predstavovala, že všetko pôjde tak, ako chcem ja, ako si to naplánujem, tak to musí byť! Proste išla som povedzme otvorene, cez mŕtvoly- že áno, toto a toto je tak, pretože chcem to tak ja! Škola, práca, vzťah, vo všetkých týchto oblastiach som si doslova „nalinajkovala“, čo chcem a za tým som si šla.

Samozrejme, že boli rozhodnutia, ktoré som robila neuvážene, rýchlo a zle, a potom som ich neskôr ľutovala a vyčítala si to. Ale som toho názoru, že všetko je tak, ako má byť a skôr či neskôr všetko dopadne tak, ako má- nakoniec „v náš prospech“.

Hľadala som, ako by som mohla byť celistvá.

Hľadala som rôzne teórie, články, diskusie o duchovne na internete o tom, ako by som mohla byť celistvá. Čítala som knihy o  rozvoji osobnosti, pozerala mystické filmy. Len aby som našla odpovede na mnoho mojich otázok. Len aby som sa cítila byť celistvá. Mala som a aj mám v okolí kamarátky, bývalé spolužiačky, ktoré sa obrátili k Bohu ale nikdy som sa s nimi o tom bližšie nebavila.

Hovorila som si, že „načo?“ mne to netreba. Ale … najzákladnejšia, ktorú som si dávala, bola „Prečo?“ / toto som si vravela keď som bola sama, smutná/… Prečo sa deje to, alebo ono a prečo práve mne. Stále mi niečo chýbalo, nevedela som, čo. Cítila som sa naopak rozbitá – nie celistvá.

Zdroj: Unsplash.com

Postupom času, som prichádzala do situácii, kedy som si nevedela pomôcť. Istý čas som bola aj sklamaná z vecí, ktoré sa mi stali a nechápala som tie súvislosti. Pritom som stále hľadala východisko, bez úspechu. Častokrát som si v duchu opakovala „ Bože, čo bude, čo budem robiť, čo ak sa mi niečo nepodarí“… ( ale nevidela som hlbší význam tých slov).

Vždy ma zaujímali veci medzi nebom a zemou

Vždy ma zaujímali veci medzi nebom a zemou, ale nevedela som to bližišie opísať- iba dvoma slovami „Asi osud“.

Žila som obyčajný život, ale nie nejako moc duchovne orientovaný / napr. každú nedeľu idem do kostola a podobne/. Ako mi roky postupne pribúdali, mala som aj zopár vzťahov- vždy len krátkodobé. No približne pred 2 rokmi som mala aj vážnejší vzťah/ teda som si to myslela, že je vážny. Pretože človek, ktorý je zamilovaný robí množstvo vecí v eufórii a rozmýšľa trochu inak.

No po istej dobe, veľmi som sa sklamala v tom človeku. ( bolo veľa okolností, ktoré nás rozdeľovali, to som si uvedomila až neskôr, keď som „vytriezvela“). To tiež vôbec nepridalo k tomu, aby som sa cítila byť celistvá.

Postupne som sa znovu vracala do toho kolobehu, že čo ak je naozaj niečo, alebo niekto nado mnou, kto má „hlavné slovo“? Tak som si vravela, že, asi to tak naozaj je, že asi Boh ma chráni od toho zlého, čo by ešte mohlo v budúcnosti nastať. Prešlo zopár mesiacov kedy som sa spamätávala zo sklamania, prežívala som tie dni v smútku, osamote…

V tom prišiel zlom.

Život má zmysel vtedy, a môžeme byť šťastní vtedy, ak sa necháme viesť Bohom.

V tom období ale nastal vo mne veľký zlom. V čase premýšľania nad zmyslom života, kedy som prišla na to, že život má zmysel vtedy, a môžeme byť šťastní vtedy, ak sa necháme viesť Bohom. Naozaj plánovať sa neoplatí, pretože všetko je v Božích rukách. Či už naše vzťahy, škola, štúdium, práca.

Prvý tzv. Boží dotyk som pocítila (a to naozaj intenzívne) po tomto sklamaní v láske. To, čo som prežívala nebolo dvakrát príjemné, nebudem to písať detailne , pretože každý človek si to vie predstaviť.

V tom momente som pochopila , o čom to tu celé je. Že jedine Boh mi chýbal k tomu, aby som bola celistvá. Že jedine On mi môže dať to, po čom túžim. On ma má rád takú aká som, aj keď mám svoje chyby, no nikto nie sme dokonalí. Bol to vtedy pre mňa neopísateľný pocit, počas obrátenia sa k Bohu. Dal mi do srdca pokoj, nádej. Odvtedy viem, že čokoľvek sa mi stalo, alebo čokoľvek ma čaká, viem, že v Bohu mám vždy oporu. Že s ním zvládnem všetko, lebo ma posilňuje.

Lebo On vie, prečo som tam, kde som, a vidí, čo bude nasledovať, aj keď ja to ešte neviem

Od toho času ( r.2017) som sa veľmi zmenila. Obrátenie k Bohu mi dalo novú šancu žiť, užívať si každý deň naplno, v Bože prítomnosti. Snažím sa nadaľej ísť po svojej ceste, ale už s jedným heslom: plniť Božiu vôlu. Pretože to, čo chcem ( alebo som chcela) ja, bolo častokrát iné, a bolo inak ako chce Boh.

Viem, že má pre mňa a takisto pre Teba, kto to teraz čítaš, pripravený plán. Aj keď vidím len časť z neho, verím, že bude ten plán super. Takisto verím v Jeho načasovanie. Lebo On vie presne čo a kedy, a ako to urobí, tak, aby bol človek spokojný a šťastný.

Dnes som celistvá iba vďaka Nemu.

Dnes, keď sa na seba pozriem oproti minulosti, vidím sa iná, nová osoba, a to len vďaka Bohu. Cez mnoho prekážok som sa nakoniec sama dostala k Bohu a priviedol ma na tú najlepšiu cestu a splnil mi to, čo som kedysi ako dievča chcela, o čom som snívala. Pracujem s deťmi, snažím sa robiť svoju prácu na 100%. Viem, že učiteľstvo je ťažké ale zároveň krásne. Ale som tou osobou, akou som chcela vždy byť, a som hlavne taká, ako ma chce Boh.

On si ma vybral na takúto prácu, tak ju s láskou robím. Taktiež vo všetkom čo robím, mi dáva silu a odvahu, prešla som mnohými skúškami. Vďaka nemu! Každú vec, ktorú robím, robím pre Pána Boha, lebo On vie, prečo som tam, kde som. Vidí, čo bude nasledovať, aj keď ja to ešte neviem.

Zdroj:Unsplash.com

Každý koniec, je nový začiatok

Verím, že všetko zlé, čo ma kedy postretlo, problémy, nevydarené vzťahy alebo nejaké neúspechy, Boh to všetko premení na dobré, a bude to pre mňa požehnaním. Naučila som sa, že len Boh nám môže dať to, čo nám druhý človek dať úplne nemôže. Dala som na prvé miesto Boha, a viem, že keď On je na 1.mieste, všetko je a bude na správnom mieste.

Hovorí sa, že každý koniec, je nový začiatok, že každý človek / a aj každý vzťah/ nás niečo naučí, posunie nás niekam alebo nám dá poučenie. Že nemáme dávať čiarku tam, kde život dal bodku. Mňa predošlý vzťah zmenil od základov, vo vnímaní života, nájdení samotného Boha a jeho dobroty. Nikam sa netreba náhliť, pretože Boh má načasovanie pre každého z nás.

Verím tiež, že Boh má pre mňa pripravený lepší, krajší vzťah, aký som mala predtým. Že má niečo lepšie, vďaka čomu pochopím to predošlé sklamanie. On všetko dá na správnu mieru, lebo nič mu nie je nemožné. Je ešte veľa vecí, otázok v mojom živote. Udalostí, ktoré neviem, ako dopadnú. Ale viem jedno. Dopadnú dobre, a vyvinú sa tak, ako chce Boh, lebo tak je to predsa len najlepšie

Dnes mi všetko dáva zmysel, všetko sa malo stať v určitý moment, aj keď som s tým prv nesúhlasila, nerozumela tomu. Všetko má svoj dôvod, dokonca aj to, že teraz píšem tieto riadky. Nikdy nie je neskoro začať znovu a lepšie, tzn. kráčať s Bohom, mať nový život.

„Boh odpovedá na naše modlitby 3 spôsobmi : „ÁNO, NIE, MÁM PRE TEBA NIEČO LEPŠIE“

V neposlednom rade, uvedomila som si, že nič si nemám vopred plánovať, lebo Boh zo dňa na deň môže celú situáciu zmeniť. Určite ste už niekedy čítali výrok : „Boh odpovedá na naše modlitby 3 spôsobmi : „ÁNO, NIE, MÁM PRE TEBA NIEČO LEPŠIE“. Tohto sa držím.

Chcem Teba, čo tieto riadky čítaš, povzbudiť, že ak sa aj nachádzaš v zlej situácii, alebo vzťahu, ak sa Ti nedarí v škole, prác a podobne, tak sa spoliehaj vždy na Pána Boha. Lebo On vie lepšie, ako Ty, čo je pre Teba dobré. Ja osobne už dnes viem, že som nemohla urobiť lepšie rozhodnutie, ako vložiť život do rúk Boha. Dôležitý je vzťah s Ním, a potom môžu prísť ostatné správne veci a správni ľudia do nášho života.

Otec je v strede tvojej bolesti a to je v poriadku.

Prečítaj si viac

Dúfam, že tento článok Ti pomôže a dodá odvahu na to, aby si svoj život odovzdal/a Bohu, uvidíš, že niet lepšieho pocitu, ako vedomie, že je s Tebou, s nami a dáva pokoj do duše a že Boh je s Tebou vo všetkom, čo robíš, a vo všetkom Ti pomôže. Stačí tak málo- len sa rozhodnúť pre Neho. +

Zdieľaj tento článok:

Share on facebook