pôst

PREČO SA POSTIŤ?

Onedlho tu máme Popolcovú stredu. Deň, kedy sa kresťania zastavia a precítia začiatok pôstu. Každý rôzne, no vo väčšine prípadov je to hlavne o odopretí si jedla, tzv. pôste o chlebe a vode. No čo nasledujúcich 40 dní, ktoré nám majú vydláždiť cestu Ježišovým utrpením, aby sme sa na konci mohli znova nanovo radovať z Jeho vzkriesenia? Ak sa zamýšľaš, ako tento čas prežiť, nasledujúce riadky by ti mali pomôcť odpovedať si na otázku: Prečo, a vlastne ako, sa postiť?

Pár tipov na začiatok

Hneď na úvod je dôležité poznamenať, a možno aj vyvrátiť klamstvo, že pôst je iba o tom, že si niekoľko dní nedoprajeme dobré jedlo. Je v tom omnoho viac. Teda toľko, koľko sa rozhodneš dať, aby si mohol prijímať.

Ako teda nabehnúť na cestu pôstu? Pozrime sa do Biblie.

Hľa, pre škriepky a hádky sa postíte a hriešne bijete päsťou! Nepostite sa ako po dnešný deň, aby na výsosti vyslyšali váš hlas. Či takýto je pôst, ktorý sa mi ľúbi? Má sa človek umŕtvovať celý deň? Vykrúcať si dookola hlavu a vrecovinou i popolom si ustielať? Či toto nazveš pôstom a dňom milým Bohu? Či nie to je pôst, ktorý sa mi ľúbi, keď rozviažete zväzky zločinné a roztvoríte zvierajúce putá, prepustíte zlomených na slobodu a rozlámete každé jarmo? Či nie, keď lámeš chudobným svoj chlieb, potulných bedárov zavedieš do domu, ak vidíš nahého, zaodeješ ho a pred svojím telom sa neskrývaš? Vtedy ako zora vypukne ti svetlo a uzdravenie ti náhle vyklíči: bude ťa predchádzať tvoja spravodlivosť a Pánova sláva uzavrie tvoje rady. Vtedy budeš volať a Pán odpovie, budeš kričať a riekne: „Hľa, tu som!“ Keď odstrániš sprostred seba jarmo, kývanie prstami a reči zločinné a ponúkneš hladnému svoj súcit, ubitú dušu nasýtiš: vyjde vo tme tvoje svetlo a tvoja temnosť bude ako poludnie. 

(Iz 58:4-10)

Už Izaiáš nám dáva dokonalý príklad toho, o čom by mal byť pravý pôst. Odporúčam ti preto, skôr ako sa začneš postiť, choď, a vyprázdni svoju dušu od hriechov vo svätej spovedi. Ak cítiš potrebu, uzmier sa s tými, ktorí ti ublížili. Alebo ktorým si ublížil ty. S čistým štítom sa bude kráčať ľahšie.

Biblia nás taktiež pozýva počas pôstu ku skutkom lásky, ktoré máme preukazovať svojim blížnym. Túto lásku si však schopný dávať v plnosti iba vtedy, ak poznáš Lásku. A poznať Lásku, vyžaduje vzťah. Ten nadobudneme tým, že toho druhého spoznávame, stretávame sa s ním, rozprávame sa spolu. To isté platí aj pri Bohu. Spoznáš ho, keď s ním tráviš čas, v rozhovoroch, ktoré s ním vedieš. Inými slovami – modlitbou. Tá je neoddeliteľnou súčasťou pôstu. Ako hovorí evanjelizátor Peter Lipták, skrze ktorého Boh konal mocne aj v mojom živote, pôst bez modlitby je iba diéta. Preto do pôstu nikdy nechoď s úmyslom schudnúť alebo vyskúšať svoje limity.

Ďalší krok je zamyslenie sa nad tým, čoho sa potrebuješ vzdať, aby si v sebe uvoľnil zbytočne zaprataný priestor. Môžu to byť telesné, ale aj duševné potreby. Táto časť vyžaduje byť k sebe maximálne úprimný a vedieť si priznať svoje nedostatky, pády a neresti. Môžeš si napríklad spísať zoznam toho, čo ti bráni byť bližšie k Bohu, a naopak, čo by si chcel začať robiť viac, aby sa tvoj vzťah s Bohom zlepšil alebo obnovil. Skúsim ti pomôcť pár príkladmi, v ktorých sa možno nájdeš a pomôžu ti tak k zostaveniu vlastného “pôst-listu”.

S čím chcem prestať

  • Chcem tráviť čas na internete/sociálnych sieťach maximálne 15 minút denne
  • Chcem prestať jesť sladké/nezdravé jedlá
  • Chcem prestať piť alkohol/kávu
  • Chcem prestať dlho spať/neskoro chodiť spať
  • Chcem prestať šomrať na svoju prácu

S čím chcem začať

  • Chcem tráviť denne aspoň 30 minút rozhovorom s Bohom
  • Chcem ísť aspoň 3x za týždeň na svätú omšu
  • Chcem ísť aspoň 1x v týždni na adoráciu
  • Chcem sa začať viac hýbať a menej chodiť autom/MHD
  • Chcem sa stretnúť s priateľmi, ktorých som dlho nevidel

Kresťanské šperky, ktoré nesú posolstvo

Chcem sa pozrieť

Spíš si takýto zoznam aj ty, a vytvor si ho tak, aby si ho bol schopný dodržiavať na určitú dobu. Začni v malom, a buď verný. Napríklad, ak si nikdy nepostil, skús iba jeden týždeň. Potom pridaj ďalší. Existujú aj rôzne pôstne výzvy, v ktorých máš vopred dané podmienky. Medzi najznámejšie patrí 90 dňový Exodus, Velebím pre ženy alebo biblický Danielov pôst.

Pôst pozdvihuje dušu k Bohu

Toto je prvý, základný a hlavný dôvod, ktorý mňa osobne vedie k pôstu. Myslím si, že človek, ktorý sa snaží byť citlivý na Boží hlas, sám cíti, kedy ho tento hlas volá utiahnuť sa a začať sa postiť. Môže to byť kedykoľvek cez rok. Dôvody môžu byť rôzne, no v princípe každý jeden spája to najdôležitejšie – byť bližšie k Bohu. Podstatnejšie ako všetky moje utrpenia, obmedzenia a ťažkosti počas pôstu, je to, že ma privádza bližšie k Bohu a daruje mi bližšie spojenie s mojím Stvoriteľom. Je veľmi užitočné, ak začneš a budeš prežívať pôst s týmto nastavením. Inak by sme mohli upadnúť do toho, že by sa pre nás pôst stal iba nejakým upozorňovaním neba alebo ľudí na seba, pretože sme už desať dní nejedli sladké. No to sa nikdy nedeje. Boh nás pozná dokonale skrz-naskrz. Nie je možné pred ním hrať akékoľvek divadlo, ani skryť svoje úmysly.

Zdroj: Unsplash.com

Ak má pôst pozdvihovať tvoju dušu k Bohu, je dôležité, aby si jej dal na to priestor. To sa začína spomínanou svätou spoveďou a pokračuje tým, že tráviš čas v modlitbe, pred Sviatosťou Oltárnou, na kolenách, pri prechádzkach, vo svojej izbe. Kdekoľvek, kde ťa volá. Vďaka tomu, že v sebe umlčíš na niekoľko dní alebo týždňov svoje svetské potreby, staneš sa citlivejším na Boží hlas, a tým pádom dávaš Bohu priestor konať v tvojom živote oveľa viac. Pôst tak pre teba nemusí znamenať iba čas dávania, ale aj požehnaný čas prijímania.

Pôst ťa učí pokore

Myslím si, že ak sa postíš, je viac než pravdepodobné, že sa to odrazí aj na iných stránkach tvojho života. Modlitbou dávaš priestor Duchu Svätému pretvárať tvoje srdce v čoraz viac a viac podobné Tomu, ktorý ho stvoril. Odopretím si rozličných vecí sa zasa učíš, že nepotrebuješ haldu svetských potešení. Tvoje ja sa tak zrazu stáva zo dňa na deň pokornejším. Je to priestor, kedy sa učíš byť vnímavý na potreby iných, nie na tie svoje. Uskromňuješ sa pre vyššie dobro. Zabúdaš na seba, pretože cítiš oveľa väčší smäd po čase s Bohom. Uvedomuješ si, že koniec koncov si úplne závislý od Ježišovej lásky a milosrdenstva.

Pôst ťa učí milovať

Už som spomínala, že pôst nemôže byť iba o jedle. Ďalším krásnym vplyvom pôstu pre tvoj život je, že ťa naučí milovať viac. Skús sa postiť aj od zbytočných slov, ktoré nenesú lásku. Daj si pozor na ohováranie, žehnaj ľuďom okolo seba, hovor láskavé slová, ktoré dodajú iným pocit toho, že sú milovaní. Pochváľ svojej kamarátke to, ako dnes vyzerá, povzbuď svojho kolegu v práci. Znie to jednoducho, no nie vždy to tak musí byť. Niekedy sa vytočíš v práci alebo v škole a bude ťažké zachovať si milú tvár. No práve to ponúkni Bohu, ako svoju obetu. V ťažkých situáciách, kedy by si obyčajne vybuchol, sa snaž nájsť v sebe jazyk lásky, ktorým preukážeš iným milosrdenstvo a súcit. Práve takto ťa naučí pôst milovať ľudí vôkol seba, ale aj seba samotného, viac.

unsplash.com

No nielen to. Poznáš ten pocit, keď si zamilovaný a túžiš tráviť každú minútu so svojou láskou? Žasneš stále viac a viac každým slovom, ktoré vysloví a v duchu si iba hovoríš: “Wau, ja ju/ho tak milujem!” Presne rovnaký efekt má aj čas, ktorý stráviš s Pánom. Jeho dobrota a láskavé slová ťa spravia nekonečne zamilovaným do samotného Boha. A to je dosť krásny vplyv pôstu na tvoj život.

Pôst ťa učí využívať lepšie svoj čas

Akonáhle vylúčiš zo svojho života televízor, sociálne siete a iné veci, ktoré ťa zbytočne oberajú o tvoj čas, prídeš na to, že ho je zrazu omnoho viac. A je iba na tebe, ako s ním naložíš. Skús ísť namiesto toho von s priateľmi, ktorých si dlho nevidel. Ozvi sa vzdialenejšej rodine a spýtaj sa, ako sa majú. Venuj viac času svojmu manželovi/manželke, prípadne vymysli nejaké pekné rande. Tráv viac času počúvaním iných a snaž sa byť voči ním empatickým a dobrým poslucháčom. Ver mi, veľa pritom načerpáš.

Ďalšou možnosťou je siahnuť po duchovnej literatúre, ktorá ťa pritiahne bližšie k Bohu. S blížiacim sa 40 dňovým pôstom je skvelou voľbou kniha 40 dní duchovného boja, ktorá ťa každý deň prevedie témami, nad ktorými budeš môcť rozmýšľať ešte zvyšok dňa. Autor v nej rozoberá rôzne pojmy ako Eucharistia, obrátenie, ruženec, modlitba či pokánie. Na druhej strane sa zamýšľa aj nad tým, ako byť dieťaťom, ako sa neskrývať pred Bohom alebo upozorňuje na to, že sa nedá slúžiť dvom pánom naraz. Každý deň tak môžeš rozobrať jednu krátku kapitolu, čo ti môže pomôcť aj v tvojom nasledujúcom rozhovore s Bohom počas dňa. Je napísaná veľmi zrozumiteľne, takže si musíš dávať pozor, aby si ju “nezhltol” za jeden deň. 🙂

V ponuke je však viacero kníh o pôste, ktoré môžu dopĺňať tvoje prežívanie počas neho. Skvelým spôsobom je aj zavedenie pôstneho denníka, kde si môžeš každý deň písať, čo ťa v danom dni povzbudilo alebo naopak – bolo pre teba ťažké.

Pôstom požehnávaš iných

Posledným vzácnym výsledkom pôstu, ktorý rozoberiem v tomto článku je to, že tvojim pôstom môžeš požehnať iných. Keďže si pôst vyžaduje tvoj sebazápor a obetu, je krásnym znakom lásky a milosrdenstva, ak každý deň svoje obety obetuješ za konkrétnych ľudí. Môžu to byť tvoji známi, no aj cudzí ľudia, ktorých nepoznáš, prípadne duše v očistci. Aj vďaka tomu môžeš svoj pôst prežiť s väčším odhodlaním, a taktiež to môže byť silnou motiváciou vo chvíľach, keď nebudeš vládať.

Či už usúdiš, že ťa Boh volá do pôstu alebo sa rozhodneš s pôstom počkať, verím, že ti tento článok pomohol k tomu, aby si si odpovedal na otázku prečo, a ako sa vlastne postiť. Pôst je individuálnou a jedinečnou záležitosťou každého z nás. Každému môže priniesť rôzne radosti, ale aj rôzne ťažkosti pre väčšiu Božiu slávu. V každom prípade pamätaj na to, že Bohu je milá každá jedna obeta vykonaná z lásky. Preto nikdy nezabúdaj na lásku, nech už tvoj pôst bude vyzerať akokoľvek.

Zdieľaj tento článok:

Share on facebook