2/4 ODSÚDILI ŤA NA SMRŤ

Ja som ťa odsúdila. A často ešte aj odsudzujem, keď šomrem na iných, v ktorých prebývaš Ty. No neváhal si a zobral na seba moju vinu. Pripomeň mi, prosím, keď budem chcieť opäť súdiť, že tento súd už prebehol a rozsudok znel “vinný”.

Zobral si na seba kríž. Môj kríž. A ja nie som tak často schopná pomôcť niesť môjmu blížnemu iba malý kúsok brvna. Bojím sa bolesti, námahy a zranenia. Bál si sa aj Ty? Pripomeň mi, prosím, aký ťažký bol kríž, keď si budem zatvárať oči pred bolesťami iných.

Padáš. A ja tiež. No Ty vstávaš, a ja tak často kričím, že už nevládzem. Nie som schopná uniesť ani svoju váhu bytia. Ako je možné niesť váhu celého sveta? Pripomeň mi, prosím, že vďaka tvojej sile nado mnou už nepanuje slabosť.

Šimon nebol nadšený z toho, že Ti pomáhal niesť kríž. Ani ja nie som. Často sa vykrúcam, len aby som nemusela niesť urážky, ktoré na Teba padnú. Prosím, pripomeň mi, že keď sa zastanem Tvojho mena, vtedy som Šimon, ktorý Ti pomáha niesť kríž.

Veronika ti dala šatku. A čo ja? Viem ti dať všetko, čo mám? Alebo si uzurpujem nárok na všetko, čo mi bolo zverené? Viem sa vzdať? Seba, nárokov, peňazí, vzťahov.. aby si sa Ty oslávil? Pripomeň mi, prosím, že Ty dokážeš moje málo premeniť na Tvoju slávu.

Padáš opäť. Premýšľam, či by som bola trpezlivá a opäť vstala. Často stačí málo a prestanem sa snažiť. Hodím veci za hlavu, pretože sa nepodarili. Ale Ty. Ty si sa nevzdal. Vstal si a pokračoval na Tvojej neľahkej ceste. Pripomeň mi, prosím, že trpezlivosť je Tvojou cnosťou.

Plačem často. Pre malichernosti. Ale aj pre boľavé skutočnosti. A ty? Ježiš nás dnes napomína, aby sme zdvihli hlavu. Tak poď, utri si slzy a pokračuj vo svojej ceste.

Tretíkrát. To je dosť. Teraz by som sa už určite vzdala. Ale Ty si mi ukázal, že mám vstať a ísť ďalej. Dotiahnuť veci do konca. Pripomeň mi, prosím, že Ty si to so mnou nikdy nevzdal. A preto by som ani ja nemala.

Ukrižovali ťa. Aj ja som udrela kladivom. Mnohokrát. V každom jednom hriechu. A často som si ani nevšimla, že si kvôli tomu umieral. Odumrel si sebe, aby si sa dal iným. Mne. Tebe. Prepáč mi. Prepáč..

Zdieľaj tento článok:

Share on facebook